Što je hipertireoza u mačaka?

Hipertireoza (tireotoksikoza) je poremećaj koji nastaje zbog prekomjernih cirkulirajućih koncentracija aktivnih hormona štitnjače trijodtironina (T3) i/ili tiroksina (T4).

Hipertireoza je prvi put opisana 1979. godine, i postala je najčešći endokrini poremećaj u mačaka.

Što regulira proizvodnju hormona štitnjače?

Normalnu proizvodnju hormona štitnjače kontrolira sustav negativne povratne sprege.

Oslobađanje hormona štitnjače pokreće hipotalamus koji luči hormon koji oslobađa tireotropin (TRH), koji djeluje na prednji režanj hipofize i regulira proizvodnju tireotropnog hormona (TSH).

TSH zatim djeluje na štitnjaču i potiče proizvodnju hormona T4 i T3. Kada cirkulirajuće razine hormona T4 i T3 prijeđu graničnu razinu, one vrše negativan povratni učinak pretežno na hipofizu (ali i na hipotalamus), kako bi održale sustav u ravnoteži.

Više od 99 % cirkulirajućih hormona T4 i T3 vezano je za proteine plazme – albumin, globulin koji veže tiroksin i prealbumin koji veže tiroksin. Međutim, slobodni ili nevezani hormoni metabolički su aktivni i mogu prodrijeti u stanice.

T4 je glavni sekretorni produkt štitnjače, ali je metabolička aktivnost hormona T3 mnogo veća. Općenito se smatra da je T3 pet puta metabolički aktivniji od hormona T4.

Oko 80 % plazme hormona T3 nastaje dejodiranjem hormona T4 u perifernim tkivima, uglavnom u jetri i bubrezima.

Što je uzrok?

Točan temeljni uzrok i dalje je nepoznat, ali epidemiološka studija upućuje na multifaktorijalnu etiologiju. Najvjerojatnije je da čimbenici rizika za razvoj hipertireoze u mačaka spadaju u jednu od dvije kategorije (Peterson, 2012):

  • Nedostatak ili višak hranjivih tvari u hrani za mačke
  • Spojevi prisutni u okolišu, vodi ili prehrani koji ometaju rad štitnjače

Unatoč činjenici da temeljni uzrok hipertireoze u mačaka nije razjašnjen, patološki nalazi štitnjače povezani s hipertireozom dobro su opisani.

Kao što dijagram pokazuje, obostrana benigna hiperplazija štitnjače najčešća je patološka promjena.

Kakvu ulogu ima ektopično tkivo štitnjače u pojavi hipertireoze u mačaka?

Ektopično hiperplastično tkivo štitnjače (EHTT) može se naći bilo gdje, od baze jezika do baze srca. Iako je EHTT relativno neuobičajen (pregledom iz 2015. utvrđena je prevalencija od približno 4 %), njegova prisutnost može odrediti metodu liječenja za pojedinog pacijenta

keyboard_arrow_up